Prof. Dr. Feridun M. EMECEN'in Bir Kitabı Daha Arapça'ya Çevrildi

Prof. Dr. Feridun M. EMECEN'in Bir Kitabı Daha Arapça'ya Çevrildi

Fetih ve Kıyamet 1453 Arap okurlarla buluşuyor.

Edebiyat Fakültesi öğretim üyelerimizden Prof. Dr. Feridun M. Emecen’in beğeniyle okunan ’’Fetih ve Kıyamet 1453’’ kitabı Arapçaya çevrildi.

Türkiye’de 9. baskısına ulaşan ‘’Fetih ve Kıyamet 1453’’  Arap okurlarla buluşuyor. Birleşik Arap Emirliklerinde Thaqafa yayınevinden neşredilen bu nadir eser, Arap dünyasına Fatih Sultan Mehmet’i, İstanbul’un fethini, fetih öncesinde yaşanan gelişmeleri, doğu ve batının kuşatmayı nasıl değerlendirdiği, kıyamet beklentisinin İstanbul’un fethiyle neden özleştirildiği ve kıyamet ile kurulan tarihsel bağlantılarını tanıtacak.

İslam tarihini ve İslam dünyasını büyük çapta etkileyen İstanbul’un fethini detaylarıyla resmeden eser, popülizmden uzak, ilk defa yayınlanan belgelerle, akademik bir bakış açısıyla Arap bilim dünyasına da katkıda bulunacak.

 

 

 

‘’İmparatorluk Çağının Osmanlı Sultanları II’’ yayımlandı.

Öğretim üyelerimizden Feridun M. Emecen, Osmanlı Devleti araştırmalarına yeni bir kaynak kazandırdı.
Sultan II. Bayezid, Sultan I. Selim ve Sultan Süleyman’ı konu eden İmparatorluk Çağının Osmanlı Sultanları kitabının devamı olan İmparatorluk Çağının Osmanlı Sultanları II, İSAM yayınevi tarafından neşredildi.

Eserde 1566-1648 yılları arasında tahta çıkan sekiz padişahın şahsi biyografileri ele alınmıştır. Sultan II. Selim, Sultan III. Murad, Sultan III. Mehmet, Sultan I. Ahmet, Sultan I. Mustafa, Sultan II. Osman, Sultan IV. Murat ve Sultan İbrahim’in hayatları ve dönemleri, tarihi gelişmeler ışığında aktarılıyor. Bu bağlamda padişahların devletin işleyişindeki rollerini anlamak için şahsi dünyaları ve meydana gelen siyasi olaylara karşı tavırları tespit ediliyor.     

Böylece Kanuni Sultan Süleyman dönemi sonrası için yapılan duraklama dönemi yorumları, farklı bir ışık altında değerlendiriliyor.