Spor Odaları Kullanım Kuralları

Spor Odaları Kullanım Kuralları

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi

 

İSTANBUL 29 MAYIS ÜNİVERSİTESİ
SPOR ODALARI KULLANIM KURALLARI

 

 1. Spor odaları 11.00-20.00 saatleri arasında Pazartesi-Çarşamba-Cuma kadınların, Salı-Perşembe-Cumartesi erkeklerin kullanımına sunulacak olup Pazar günleri kapalı olacaktır.
 2. Spor sonrası duşlar kullanıma açık olacaktır. Ancak genel kapanış saatinde, spor odalarının tüm birimleri kapatılacaktı
 3. Odalarda sessiz olunmalı, yüksek sesle konuşulmamalı ve tüm ekipmanlar kullanım sonrası düzenli bir şekilde yerlerine bırakılmalıdır.
 4. Spor yapılan alanlarda uygun spor kıyafetleri ve spor ayakkabıları giyilmelidir. Odalara kesinlikle ayakkabı, terlik, atlet ve ıslak kıyafetle girilmemeli; spor ya da oyun amaçlı malzeme getirilmemelidir.
 5. Spor odalarının kapalı alanlarında su dışında herhangi bir şey yenip içilmemelidir.
 6. Spor odalarında havlu kullanımı zorunlu olup terliyken oturulan veya yaslanılan alanlar havlu serilerek kullanılmalıdır.
 7. Spor çantaları soyunma odalarında bırakılmalı, antrenman odalarına getirilmemelidir.
 8. Spor odalarının genel hijyen ve temizliği korunarak spor yapılabilmesi için Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın sunduğu hijyenik çözümlere (galoş vs.) uyulması zorunludur.
 9. Tüm alanlar ve ekipmanlar her gün belirli periyotlarla temizlik ekibi tarafından dezenfekte edilecektir.
 10. Odaların girişlerinde ve içeride bulunan el dezenfektanlarından faydalanılmalıdır.
 11. Aynı anda spor yapabilecek kişi sayısı odaların kapasitesine göre belirlenmiştir.
 12. Kardiyo ekipmanları (eliptik bisikletler, kürek makinaları vs.) sosyal mesafe kurallarına uygun olarak düzenlenmiştir.
 13. Spor, sağlıklı yaşamın gereği olsa da her birey için uygun olmayabilir. Bu nedenle spor yapabilmeniz için doktorunuzdan onay almanız gerekmektedir. İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi spor odalarında gerçekleştireceğiniz faaliyetlerinizden dolayı yaşanacak sağlık problemlerinden sorumlu tutulamaz. Bireysel çalışmalarla ilgili oluşabilecek sağlık sorunları kişilerin kendi sorumluluğundadır.
 14. Spor faaliyetlerine katılanlar sağlık yönünden bir sorunu olmadığını, spor sırasında meydana gelebilecek her türlü sağlık sorunundan Üniversite yetkililerinin sorumlu tutulamayacağını, tüm sorumluluğun kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılırlar.
 15. Serbest ağırlıklarla çalışmalar sırasında dikkatli hareket edilmeli, diğer çalışanlara tehlike yaratacak hareketlerden kaçınılmalı, çalışmalar sadece platform üzerinde yapılmalı, ağırlıklar atılarak değil dikkatlice yere indirilerek bırakılmalıdır.
 16. Bireysel çalışma esnasında karşılaşılabilecek her türlü sorun spor odası görevlilerine vaktinde iletilmeli ve görevlilerin uyarılarına uyulmalıdır.
 17. Spor alanları, duş alanları ile soyunma odalarındaki dolapların dışına ayakkabı, çanta vb. herhangi bir eşya bırakılmamalı; dolaplara değerli eşya konulmamalıdır. Kaybolan eşyalardan İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi ve Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı sorumlu değildir.
 18. Spor odaları aylık aidat sistemi ile kullanılabilecektir. Üyelik ücreti Mali İşler Müdürlüğü’ne (AZ05) yatırıldıktan sonra makbuzla birlikte SKS Daire Başkanlığı’na (CE103) müracaat edilmelidir. Spor odalarına giriş için kullanılacak kart ücreti kart sağlam olarak teslim edildiğinde iade edilecektir.

       Sağlık ve huzur içinde etkili spor yapabilmek için bu kurallara uymamız gerekmektedir…

İSTANBUL 29 MAYIS ÜNİVERSİTESİ

SAĞLIK KÜLTÜR ve SPOR DAİRE BAŞKANLIĞI