Rektörümüzün Mesajı

Rektörümüzün Mesajı

Değerli Gençler,

2010-2011 akademik yılında Edebiyat Fakültesinin “Felsefe, Tarih ve Türk Dili ve Edebiyatı Programları” ile eğitim öğretim faaliyetlerine başlayan üniversitemiz, devamında Uluslararası İslam ve Din Bilimleri Fakültesi yeni adıyla İlahiyat Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde açtığı yeni bölümlerle lisans programlarını zenginleştirmeye devam etmiştir. 2019-2020 akademik yılında Türkçe Öğretmenliği Lisans Programına öğrenci alarak Eğitim Fakültemiz de eğitim öğretim faaliyetlerine başlayacaktır.

Öte yandan Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde tezli/tezsiz yüksek lisans ve doktora programlarımız her yıl gelişmekte, bu programlardaki mezunlarımızın farkı ve başarısı bizim için bir sevinç ve gurur vesilesi olmaktadır.

Üniversitemiz, ülkemizin kalkınmasının “nitelikli bilgi” ve “nitelikli insan kaynağı” ile mümkün olacağı bilinciyle, seviyeli eğitim-öğretim programları yanında “araştırma” ya da ağırlık verme çabasındadır. Bu çerçevede üniversitemizin en temel özelliği, seçkin ve güçlü bir akademik kadroya sahip bulunmasıdır. Kadromuz her dönem zenginleşmektedir.

Üniversitemizin bir diğer ayırıcı özelliği ise öğrenci odaklı eğitim anlayışına sahip olmasıdır. Nitekim öğrencilerimizi öğrenim süreçlerinde yönlendirmek, geliştirmek ve hayata hazırlamak amaçlı olarak onlara bireysel ve psikolojik rehberlik ve danışmanlık uygulamaları yanında devam ettikleri programa uyum sorunu yaşayanlara akademik destek programı, istekli ve meraklı olanlara ise gelişimlerini desteklemek ve hızlandırmak amacıyla akademik destek ve gelişim programı uygulanmaktadır.

Hazırlık sınıfı programlarımızın başarısı sadece Arapça, İngilizce ve Türkçe öğretmekle sınırlı kalmıyor, lise öğreniminden sonra öğrencilerimizin disiplinli çalışma becerilerini geliştirerek onları adeta lisans programlarına hazırlıyor, başarılarına ciddi bir altyapı oluşturuyorlar.

2018-2019 akademik yılı sonunda Edebiyat Fakültemiz 6., İlahiyat Fakültemiz ise 4. dönem mezunlarını hayata uğurlarken İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemiz de 2. dönem mezunlarını uğurlamanın sevinç ve gururunu yaşadı. Sevgili öğrenciler, üniversitemiz yeni ve genç bir üniversite olmakla birlikte “sıradan bir üniversite” değil, çizgisini belirlemiş, sosyal bilimlere yoğunlaşmış tematik bir üniversitedir. Mütevelli heyetimizin, seçkin akademik kadromuzun ve idari personelimizin fedakâr çabaları ve sizlerin bilinçli, istikrarlı emekleri ve gayretleri bir araya geldiğinde iyi niyet ve samimiyet ile aile ortamında gelişen başarı hikayelerine şahit olmaktayız.

Daha işin başında olmakla beraber istikrarlı gelişimini sürdürerek bugünlere gelen üniversitemiz, vakıf üniversiteleri içinde istikrarlı bir başarı grafiğini yakalamış durumdadır.

Kuruluşundan itibaren Altunizade Yerleşkesinde faaliyetlerine devam eden üniversitemiz 2018-2019 akademik yılından itibaren Ümraniye Elmalıkent Yerleşkesinde eğitim öğretim ve akademik faaliyetlerini sürdürmektedir.

Ülkemizin ve bölgemizin önde gelen üniversitelerinden biri olma yolunda kararlılıkla ilerleyen üniversitemizin gelişmesine katkı sağlayan kurucu vakfımız Türkiye Diyanet Vakfının kıymetli yöneticilerine ve üniversitemizin kıymetli Mütevelli Heyet başkan ve üyelerine teşekkür eder, 2019-2020 akademik yılında siz kıymetli gençlerimizi de aramızda görmekten mutluluk duyacağımızı ifade ederek sevgilerimi sunarım. 

Prof. Dr. Mustafa SİNANOĞLU

Rektör