Rektörümüzün Mesajı

Rektörümüzün Mesajı

Değerli Gençler,

2010-2011 akademik yılında Edebiyat Fakültesinin “Felsefe, Tarih ve Türk Dili ve Edebiyatı Programları” ile eğitim öğretim faaliyetlerine başlayan üniversitemiz, devamında İlahiyat Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde açtığı yeni bölümlerle lisans programlarını zenginleştirmeye devam etmiştir. 2019-2020 akademik yılında Eğitim Fakültemiz Türkçe Öğretmenliği Lisans Programına öğrenci alarak eğitim öğretim faaliyetlerine başlamıştır.

Üniversitemiz, 2020-2021 akademik yılı için Eğitim Fakültesini yeni lisans programlarıyla geliştirmekle kalmamış, bu akademik yılda ilk kez öğrenci kabul edecek olan Hukuk Fakültesini de açmıştır.

Öte yandan Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde tezli/tezsiz yüksek lisans ve doktora programlarımız her yıl gelişmekte, bu programlardaki mezunlarımızın farkı ve başarısı bizim için bir sevinç ve gurur vesilesi olmaktadır.

Değerli Gençler, Kıymetli Öğrencilerimiz,

Üniversitemiz, ülkemizin kalkınmasının “nitelikli bilgi” ve “nitelikli insan kaynağı” ile mümkün olacağı bilinciyle, seviyeli eğitim-öğretim programları yanında “araştırma” ya da ağırlık verme çabasındadır. Bu çerçevede üniversitemizin en temel özelliği, seçkin ve güçlü bir akademik kadroya sahip bulunmasıdır. Kadromuz her dönem zenginleşmektedir.

Üniversitemizin bir diğer ayırıcı özelliği ise öğrenci odaklı eğitim anlayışına sahip olmasıdır. Nitekim öğrencilerimizi öğrenim süreçlerinde yönlendirmek, geliştirmek ve hayata hazırlamak amaçlı olarak onlara bireysel ve psikolojik rehberlik ve danışmanlık uygulamaları yanında devam ettikleri programa uyum sorunu yaşayanlara akademik destek programı, istekli ve meraklı olanlara ise gelişimlerini desteklemek ve hızlandırmak amacıyla akademik destek ve gelişim programları uygulanmaktadır.

Hazırlık sınıfı programlarımızın başarısı sadece Arapça, İngilizce ve Türkçe öğretmekle sınırlı kalmıyor, lise öğreniminden sonra öğrencilerimizin disiplinli çalışma becerilerini geliştirerek onları adeta lisans programlarına hazırlıyor, başarılarına ciddi bir altyapı oluşturuyorlar.

2019-2020 akademik yılı sonunda maalesef küresel salgın sebebiyle mezuniyet törenimizi gerçekleştiremedik. Edebiyat Fakültemiz 7., İlahiyat Fakültemiz 5. ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemiz de 3. dönem mezunlarını hayata uğurlamanın buruk sevincini ve gururunu yaşadı.

Sevgili gençler, üniversitemiz yeni ve genç bir üniversite olmakla birlikte “sıradan bir üniversite” değil; çizgisini belirlemiş, sosyal bilimlere yoğunlaşmış tematik bir üniversitedir. Kurucu vakfımızın, Mütevelli heyetimizin, seçkin akademik kadromuzun ve idari personelimizin katkıları, fedakâr çabaları ve sizlerin bilinçli, istikrarlı emekleri ve gayretleri bir araya geldiğinde iyi niyet ve samimiyetle aile ortamında gelişen başarı hikayelerine şahit olmaktayız.

Daha işin başında olmakla beraber istikrarlı gelişimini sürdürerek bugünlere gelen üniversitemiz, vakıf üniversiteleri içinde istikrarlı bir başarı grafiğini yakalamış durumdadır.

Ülkemizin ve bölgemizin önde gelen üniversitelerinden biri olma yolunda kararlılıkla ilerleyen üniversitemizin gelişmesine önemli katkılar sağlayan kurucu vakfımız Türkiye Diyanet Vakfının kıymetli yöneticilerine ve üniversitemizin kıymetli Mütevelli Heyet başkan ve üyelerine teşekkür eder, 2020-2021 akademik yılında siz kıymetli gençlerimizi de aramızda görmekten mutluluk duyacağımızı belirterek sevgilerimi sunarım.

 

Prof. Dr. Mustafa SİNANOĞLU

Rektör