Prof. Dr. Cemal ŞANLI

Prof. Dr. Cemal ŞANLI
Lisans
İstanbul Üniversitesi - 1977

Doktora
İstanbul Üniversitesi - 1985

Özgeçmiş Özgeçmiş (PDF) YÖK Akademik
Tam Zamanlı

Özgeçmiş

1951 - Manisa doğumludur. 1972-1973 öğretim yılında Denizli lisesinden mezun olmuş, aynı yıl İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine girmiş ve bu fakülteden 1976-1977 öğretim yılında mezun olmuştur.

1977-Aralık’ında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Uluslararası Özel Hukuk Kürsüsüne asistan olmuştur. 07.05.1985’te “Milletlerarası Ticari Tahkimde Esasa Uygulanacak Hukuk” (Applicable Law in International Commercial Arbitration) adlı tezle “Hukuk Doktoru” unvanını almıştır. Uluslararası Tahkime ilişkin doktora tezini, Londra Üniversitesi’ne bağlı “Institute of Advanced Legal Studies”te tamamlamıştır. Aynı Üniversite’nin Hukuk Fakültesi Uluslararası Özel Hukuk Ana Bilim Dalında 1987 yılında yardımcı doçent, 1990 yılında doçent ve 1996 yılında Profesör olmuştur.

Uzun süre İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Uluslararası Özel Hukuk Ana Bilim Dalı Başkanlığı ve İstanbul Üniversitesi’ne bağlı Milletlerarası Hukuk ve Milletlerarası Münasebetler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü görevlerini ifa etmiş; 2002-2014 yılları arasında THY Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Üyelikleri yapmıştır. Uluslararası Özel Hukuk konularında ve özellikle “Uluslararası Tahkim” alanında yayınlanmış birçok kitap, makale ve monografisi bulunan Prof. ŞANLI pek çok yerel ve uluslararası tahkim davasında avukat, taraf hakemi veya başhakem olarak görev almıştır.

İstanbul Barosuna kayıtlı avukat olup “ŞANLI Hukuk Bürosu”nun kurucusu olan Prof. ŞANLI, İstanbul Üniversitesi’nden 2017 yılında emekli olmuştur ve halen İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Hukuk Fakültesi Uluslararası Özel Hukuk Anabilim Dalı Öğretim Üyesidir. Evli ve 4 çocuk babasıdır.