Dr. Öğr. Üyesi Zeynep APAYDIN

Dr. Öğr. Üyesi Zeynep APAYDIN
Lisans
İstanbul Üniversitesi - 1989

Yüksek Lisans
İstanbul Üniversitesi - 1996

Doktora
İstanbul Üniversitesi - 2009

Özgeçmiş Özgeçmiş (PDF) YÖK Akademik
Tam Zamanlı

Özgeçmiş

1985 yılında Özel Üsküdar Amerikan Lisesi’nden mezun olduktan sonra 1989’da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Amerikan Dili ve Kültürü Bölümü’nü bitirdi. 1990’da İstanbul Teknik Üniversitesi İngilizce Hazırlık Bölümünde Okutman olarak başladığı çalışma hayatı sırasında Yüksek Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yabancılar İçin Türkçe’nin Eğitimi alanında yaparak, 1996’da tamamladı.
Çalışma hayatına 1997’de geçtiği Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Eğitimi Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak devam etti, bu dönemde İngiliz Dili ve Edebiyatı alanında yürüttüğü doktora çalışmasını İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde 2009’da tamamladı. 2013’te emekli olmasının ardından İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü ve ardından Okan Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Eğitimi Bölümü’nde Dr. Öğretim Görevlisi olarak görev yaptı.
Dr. Apaydın yurt içi ve dışı konferanslarda bildiriler vermiş olup, akademik çalışmalarını ağırlıklı olarak İngilizce’nin Eğitimi, Öğretim Yöntemleri, İngiliz Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat ve Eleştiri Kuramları alanlarında sürdürmekte olup, biri Türkçe’den İngilizce’ye olmak üzere İngilizce’den Türkçe’ye tümü basılmış olan beş adet roman tercümesi bulunmaktadır.